Perinteiset seuraottelut tarjoavat seniorijäsenillemme mahdollisuuden tutustua muiden golfseurojen senioreihin ja heidän toimintaansa. Tarkoitus on, että mahdollisimman moni pääsisi mukaan senioritoimintaan myös tällä tavoin. Otteluissa kilpaillaan, mutta ei liian vakavasti. Mukaan voi tulla, vaikka ei olisi koskaan menestynytkään missään kilpailussa. Master maksaa edustajiensa greenfeet, joihin yleensä sisältyvät myös aamupalat ja lounas.
Masterin seniorien seuraotteluiden joukkueet valitaan seuraavilla periaatteilla:
– Halukkaiden on ilmoittauduttava Nexgolfissa k.o. kilpailuun.
– Joukkueeseen pyritään valitsemaan suunnilleen puoliksi alle ja yli 18 tasoituksen omaavia pelaajia, mikäli halukkaita on riittävästi.
– Jos mahdollista, sama pelaaja osallistuu vain yhteen otteluun. Kiinnostuneiden toivotaan kuitenkin ilmoittautuvan vaikka kaikkiin otteluihin, jotta saamme joka kerta koolle ehdot täyttävän joukkueen.
– Joukkue pyritään nimeämään noin viikkoa ennen k.o. kilpailua
– Senioritoimikuntaa edustava kapteeni vastaa joukkueen kokoamisesta ja yhdessä caddiemastereiden kanssa tiedotuksesta joukkueeseen valituille.
Lisäksi kussakin ottelussa saattaa olla kyseisen ottelun kilpailumuotoon liittyviä ehtoja.
Tulevalle kaudella on ohjelmassa kolme perinteistä neljän seuran ottelua ja yksi kaksiosainen kahdenvälinen ottelu.
Ensimmäisenä ohjelmassa on suosittu Masterin ja Kytäjän välinen reikäpeliottelu Two Lakes Ryder Cup. Ensimmäinen osa pelataan meidän Master-kentällämme perjantaina 1.7. ja toinen osa Kytäjän North West -kentällä torstaina 21.7.
Pitkät perinteet omaavat neljän seuran ottelut ovat ohjelmassa seuraavasti:
– Kytäjällä: KyG (Kytäjä)- KGC (Kulloo)-Master-HGK (Tali)– 3.8.2022
– Nevaksessa: NG (Nevas)- EGS (Espoo)-Master-KyG (Kytäjä)– 9.8.2022
– Lohjalla: StLG (Lohja)-KuG (Kurk)-Master -PGC (Pickala)– 7.9.2022
Seniorit – eli vuonna 1972 tai aiemmin syntyneet – tervetuloa mukaan!

Senioritoimikunta