Seniorien neljän seuran ystävyysottelu Kytäjä Golf – Master Golf – Helsingin Golfklubi – Kulloo Golf pelattiin tiistaina 3.7.2018 Kytäjän South East kentällä pelimuotona pistebogey täysin tasoituksin.

Kytäjälle mennessä vettä satoi kaatamalla. Sääennusteet lupasivat lisää kaatosadetta ja se pelottikin muutaman vieraspelaajan paikalta. Masterin joukkue oli tietenkin täyslukuisena paikalla. Aamukahvi, croissant ja kisainfo saattelivat pelaajat kentälle. Ensimmäiset yhdeksän reikää pelattiin loppujen lopuksi ilman sadetta ja lopuilla rei’illä vettä tuli tihkussa, eikä se näyttänyt kovinkaan paljoa haittaavan kiivasta ottelua nelikenttäkisan kiertopalkinnosta.

Mahtavan lisän kisainnostukseen toi Kytäjän Tarmo Jumiskon tekemä hole-in-one SE:n kolmosella. Sen kunniaksi Tarmo tarjosi kisaporukalle kuoharit ja onnittelimme häntä isosti.

Voittopisteisiin luettiin kahdeksan parhaan (kuusi miestä ja kaksi naista) pelaajan pisteet. Voittoon ylsi tällä kertaa Master Golf, joka pesi toiseksi tuleen isäntäjoukkueen Kytäjän neljällä pisteellä. Voitto irtosi Master Golfille 258:lla pisteellä, toinen sija Kytäjälle 254 pisteellä, kolmas Kulloolle 227 pisteellä ja viimeiseksi jäi Helsingin Golfklubi 188:lla pisteellä.

Voittopokaalin lisäksi palkittiin joka seuran parhaan pistebogeytuloksen tehneet. Siinäkin kisassa voitto tuli Masteriin, kun  Jukka P. Mäkelä pelasi tuloksen 36 pb.

Olli-Pekka Poutanen

Jukka Mäkelä (vasemmalla) oli paras Masterilainen.