Kenttäkatsaus 03.02.2025

Kenttien talvehtiminen alkoi joulukuussa 2024 vaihtelevissa merkeissä. Kaikki syystyöt saatiin tehtyä ja sekä tarvittavat ruiskutukset. Säiden suhteen olikin toisenlaista ja suojaava lumipeite sulikin jo vuodenvaihteeseen mennessä. Tämä avasi mahdollisuuden suorittaa torjuntaruiskutus viheriöille vielä kerran. Muutama päivä ruiskutuksen jälkeen tulikin pieni pakkanen ja lumisade. Erittäin hyvä tilanne siis.

Tammikuun loppuun mennessä oltiinkin taas palattu siihen pisteeseen, että viheriöitä suojaava lumipeite on poissa. Osalla viheriöistä oli paikoin jäätä, tosin pieniä alueita ja ohut kerros. Lämpimät kelit sulattivat jäät nopeasti mutta vauhditimme asiaa vielä omin voimin.

Tilanne tällä hetkellä on hyvä, jäät ovat sulaneet ja taudeista viheriöillä ei ole havaintoja. Sääennusteiden on tulossa pientä pakkasta ja lumipeite suojaamaan. Kevättalvea siis odotellessa.


Tässä vielä helmikuun alun kuvia kentältä: